שם הכותב: תאריך: 21 ינואר 2014

tumblr_meehboUVEi1rxs6icדן מרום, דוקטורנט למימון באונ' העברית, כתב את הספר הראשון בתחום מימון המונים, במסגרת עבודת הדוקטורט שלו. הספר יצא לאור במסגרת ההוצאת מקגרו-היל המאוד יוקרתית. נפגשנו איתו לראיון על עולם מימון ההמונים, התופעה שמאפשרת לכל אחד מאיתנו לגייס כסף מהציבור.

בוא נתחיל במה זה מימון המונים

התפתחות הרשתות החברתיות מאפשרת ליזמים לגייס כסף בצורות שונות. אם בעבר ניתן היה לגייס הרבה כסף ממעט אנשים – פטרונים, קרנות, בנקים. היום ניתן לגייס מעט כסף מהמון אנשים.

תרומות היו קיימות משחר ההיסטוריה, רק שהיום בזכות האינטרנט קל הרבה יותר להעביר מידע על הזדמנויות ועל יזמים, ומאידך להעביר תשלומים. היקף התעשייה עמד ב-2012 על 3 מיליארד דולר. השנה ההיקף הוכפל.

ספר לי על השיטות השונות של מימון המונים

"יש היום ארבע שיטות מרכזיות למימון המונים:

הראשונה – תרומות. זו השיטה הכי ותיקה. אם פעם היית צריך ממש לאסוף שקל לשקל, אובאמה ב-2008 וב-2012 גייס מליונים באמצעים טכנולוגיים. בעצם על גבי השיטה ההיסטורית הולבש רובד טכנולוגי שמשכלל את השיטה.

השיטה השנייה – reward based croud founding. מוכרים מראש שירות או מוצר לתומכים. הכוונה היא אם רוצים לייצר גאדג'ט טכנולוגי, או דיסק של אמן, או כל מיזם אחר, אנחנו יכולים לספק אותו תוך כמה חודשים. האלטרנטיבה היא למצוא מראש תומכים, שירכשו מראש את המוצר. אם אנחנו רוצים להוציא דיסק, אנחנו פונים לקהל המעריצים שלנו, ולקהל הרחב, ומבקשים מהם לקנות מראש את הדיסק. אחרי שנסיים להפיק את הדיסק נשלח את המוצר לאותו תומך.

הצורה השלישית היא peer-to-peer lending. היכולת לתווך בין אנשים פרטיים שרוצים להלוות כסף אחד לשני. היום לקוח שמפקיד בבנק כסף מקבל בקושי 1% ריבית, לידו יושב מישהו שמבקש הלוואה ומשלם מעל 10% ריבית. אם האנשים הללו היו נפגשים, ויכולים לעשות ביניהם עסקים בלי תיווך בנקאי, אלא online, ההלוואות היו יותר זולות ואלטרנטיבות ההשקעה היו יותר אטרקטיביות. היום מוקמת פלטפורמה כזו בארץ בשם e-loan. בארה"ב זה קיים כבר זמן רב, שני הצדדים נהנים מהשיטה הזו, גם הלווים, בהלוואות זולות יותר, וגם המלווים בתשואות גבוהות יותר. באנגליה זה גם הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, אפילו הממשלה הבריטית מעורבת בכך.

התצורה הרביעית היא קניית מניות במיזם – Equity Based Crowd Funding. בעצם כאן מדובר על השקעה במיזם תמורת מניות, דבר שנוגד את התפיסה של רשויות ניירות ערך בעולם. היום בעצם יש קצת חזרה אחורה מהגישה שעמדה בבסיס ניירות ערך, ומדינות מתחילות לאפשר תצורה כזו של מימון, בארה"ב זה נעשה דרך ה-JOBS Act, במערב אירופה זה חוקי. בארץ הוגשה טיוטה לאישור של הכנסת, להשקעה בחברות היי-טק, וחברות פרטיות, יוכלו לגייס מכמות גדולה של ניצעים."

CrowdfundingPic2

הצעת החוק של ברוורמן היא די דרקונית, היא דורשת הון עצמי מהאתר עצמו, יש חובות דיווח, ועם כל הכבוד, מדובר באתר אינטרנט. אם לוקחים אותו עכשיו ומכפיפים אותו לחובות דיווח זה לא יהרוס את כל המהות בעצם

"כשהאידיאל של חוכמת ההמונים, פוגש מערכת רגולטורית, צריך לייצר איזונים ובלמים משני הכיוונים. מחד – לייצר מסלולי המראה לעסקים קטנים ובינוניים, שהם קטר צמיחה של הרבה מאוד מדינות, וזקוקים לכסף. אל מול הרצון להגן על משקיעים קטנים, שאין להם הבנה, ואין להם יכולת של השפעה. בהצעה של ברוורמן יש איזונים כאלה. בארה"ב לקח שנה וחצי, ממועד החתימה של ה-JOBS Act, עד שה-SEC הוציא טיוטא לציבור להוציא מנגנון שייאפשר את זה Equity Based Crowd Funding למשקיעים לא כשירים, כלומר למשקיעים שאין להם עושר פיננסי משמעותי.

יש פער בין היכולת של האזרח לקחת 100 א' שקל, ולהמר את הכל במפעל הפיס, לבין ההתערבות של המדינה שיכולה למנוע ממך מלעזור לנגריה הסמוכה. ועכשיו צריך למצוא איך מוצאים פשרה."

מה קורה בארץ?

"לארבעת סוגי ההלוואות הללו יש נציגות כלשהי בארץ. כולל לגבי מניות, יש אתר שנקרא ourcrowd, שפונה בעיקר למשקיעים זרים."

כשבאים לגייס כסף, מה יותר חשוב, היזם, או הרעיון העיסקי?

"לפי מחקר שאני ערכתי, בפרוייקטים בתחום האמנות, ליזמים יש השפעה על ההצלחה."

זה אומר שבמיזמים בתחום האמנות, מי שמעוניין לגייס צריך להבליט נתונים אישיים?

"נכון. בפרוייקטים טכנולוגיים זה פחות חשוב, למרות שיש הסתייגויות לכך, זה תלוי גם בהיקף הגיוס ובעוד פרמטרים.בוא נזכור, יש לך 30 שניות לשכנע משקיע במעלית על הפרוייקט שלך, מה יותר חשוב שתגיד לו, איפה היית בצבא או מה הפוטנציאל של המוצר?"

fleur-pellerin-financement-participatif-crowdfunding

מה קורה עם אפלייה בין גברים לנשים

"ידוע שנשים יזמיות יש להן קושי גדול יותר בגישה להון, באופן כללי. נראה על פניו שנשים יש להן יותר סיכוי במימון המונים, אבל עדין לגברים יש עדיפות. יש קטגוריות שהן דומיננטיות יותר אצל גברים, יש קטגוריות שדומיננטיות אצל נשים."

בעצם אין כאן ממש עניין של מימון, אין פה מודלים מימוניים, אין ממש תפקיד מימוני קלאסי בכל תופעת המימון המונים

"האפקט הוא הרבה יותר גדול מכסף. אם אתה מגייס כסף דרך אתרי המימון המונים, זה הרבה יותר מהדולרים שאנשים שמו בגין המוצר המסויים. אני קורא לזה בהרצאות ה-LIKE החדש. אני מחוייב הרבה יותר למוצר."

העולם הפיננסי נכנס לתחום הזה

"בארה"ב 50% מהגיוס של peer-to-peer lending הוא על-ידי מוסדות פיננסיים. כך שלא ירחק היום שהראה גופים פיננסיים שנכנסים לתחום הזה."

לאן השוק הזה הולך?

"בעצם הפלטפורמות השונות יכולות לשמש לממן תחומים רבים. הפלטפורמות מאפשרות לממן הכל בעצם. פרוייקטי נדל"ן, הלואות סטודנטים שמאוד צומח בארה"ב, מוצרים רפואיים, פרוייקטים של אנרגיה. יש המון כיוונים."

בוא נדבר על הסיכונים, השלב הראשוני, השלב הרומנטי זה השלב הנוכחי, וכמו כל דבר, תהיה צמיחה ענקית, מתישהו אפילו עכשיו, יגיעו סכומים משמעותיים, מה הסיכונים

יש סיכונים של הונאות בכל אחת מהפלטפורמות שהצגתי. יש פרוייקטים שגם אם הם לא הונאה לגמרי, ההצלחה שלהם נמוכה. מהצד השני למשל בהלוואות, אחוז ה-default הוא מאוד נמוך. רגולציה צריכה לפתור את זה.

crowdfunding (1)

יש מצב שזה מתנפח לבועה ומתנפץ, או שדווקא הפיזור מקטין את הסיכון

"לדעתי הסיכון באמת מקטין סיכון. השוק עדין קטן, 3 מיליארד דולר. היכולת שלו לצמוח היא לא טריוויאלית, אלא דרך גופים מוסדיים."

יש עוד נושאים שלא דיברנו עליהם?

"התחום הזה מאוד מעניין בתור מעבדה למחקר, ללמד את זה גם באוניברסיטאות והמכללות. זה גם מאוד מעניין בהיבט של יזמות סטודנטיאלית.

שייך לנושאים: מימון

תגובה אחת עד כה.

  1. מאת יעקב:

    פלטפורמת מימון המונים שיצאה לאחרונה http://www.crowdfunding-target.co.il/+ 4 = שתיים עשרה