שם הכותב: תאריך: 02 מרץ 2015

מה הם חוזים עתידיים? חוזים עתידיים כשמם כן הם. חוזה בין שני צדדים לביצוע עסקה עתידית.

החוזה העתידי הראשון שהופיע בעידן המודרני היה בשנת 1730 ביפן על האורז. אולם, קיימים אזכורים על עסקאות דומות לחוזים עתידיים אף לפני ואפילו בתנ"ך. בשנת 1864 פתחו את בורסת החוזים העתידיים הראשונה בשיקאגו ארה"ב. כיום חוזים עתידיים נסחרים ב-84 בורסות ברחבי העולם.

חוזים עתידיים יכולים להיסחר על מוצרים (נכס בסיס) רבים כגון: סחורות, מט"ח, אג"ח, שערי ריבית של מט"ח, מניות, מדדים וכו'.

Future-Contractsמכיוון שהנפחים של מסחר בחוזים עתידיים הלכו וגדלו היה צורך למסד את המסחר למשהו סטנדרטי כדי שהמסחר יהיה נוח יותר לכל הצדדים. לכן, חילקו את החוזים העתידיים לשני סוגים:

Future: הינם החוזים העתידיים הסטנדרטים שבו הצדדים מתחייבים לבצע עסקה בתאריך ידוע מראש על נכס בסיס ידוע מראש, במחיר מוסכם מראש וכמות ידועה מראש. חוזים אלו נסחרים בבורסה באופן סטנדרטי. כל הנתונים על החוזה נתונים מראש ושקופים לכולם כך שמישהו שקנה את החוזה כאשר נכתב יכול למכור אותו למישהו אחר ובכך להעביר את העסקה בלי לשנות אף תנאי של החוזה.

Forward: חוזים אלו אינם סטנדרטים וניתן לבנותם לפי עסקה ספציפית שמוסכמת בין שני הצדדים. חוזים אלו אינם נסחרים בבורסה ולרוב אינם ניתנים למכירה לצד ג'. חוזים אלו נסחרים ב-OTC ולרוב הינם בין בנקים ללקוחותיהם או מול בנקים אחרים על מט"ח או ריביות מט"ח.

 

מכיוון שה-Futures נסחרים באופן מסודר בבורסה היה צריך דרך מסודרת ומוסכמת לרשום אותם. לכן, הומצאה שיטת כתיבה מסודרת בבורסה שמייצגת את שם נייר הערך ונותנת לסוחר מידע לגבי החוזה הספציפי וכל מה שהוא מייצג.

רוב החוזים נרשמים על ידי 5 אותיות. שתי האותיות הראשונות מייצגות את נכס הבסיס עליו נסחר החוזה, האות השלישית מייצגת את חודש הפקיעה ושתי הספרות האחרונות מייצגות את שנת הפקיעה. כך למשל חוזה בסימול "SIF15" מייצג חוזה עתידי על הכסף (המתכת) שיפקע בחודש ינואר 2015 (SI זהו הקוד שמייצג את המתכת כסף, F זהו הקוד שמייצג חודש פקיעה ינואר).

המסחר בחוזים עתידיים שונה ממסחר בניירות ערך אחרים בשעות המסחר שלו. המסחר בחוזים עתידיים נערך בין הימים ב'-ו' 23:55 שעות ביממה, כך בעצם יש רק 5 דקות שבהן לא מתקיים מסחר ביום, דבר שיכול לסייע לסוחרים. הרי בשוק המניות לאחר הסגירה לא ניתן לבצע עסקאות ואם קורה אירוע או מתפרסמת הודעה מהותית לא ניתן למכור או לקנות ניירות ערך לפי הצורך, בחוזים עתידיים המסחר כמעט ולא נפסק כך שתמיד תוכל לקנות או למכור לפי הצורך.

 futures

מכיוון שלחוזה עתידי יש תאריך פקיעה שבו העסקה צריכה להיות ממומשת ישנם שני סוגים של מימוש העסקה:

1. משלוח פיזי – מימוש זה מתאים בדרך כלל לחוזים על מוצרים ממשיים (סחורות למשל). החוזה מושתת על חיובים הדדיים בין הצדדים. קרי, בתאריך הפקיעה של החוזה צד אחד צריך להעביר לצד השני את הסחורה והשני צריך לשלם לו לפי מה שהוסכם מראש בחוזה העתידי.

2. סליקה כספית – מימוש זה מתאים בדרך כלל לחוזים על מוצרים לא ממשיים כגון ריבית על מט"ח, שהרי לא ניתן לבצע משלוח על ריבית של מט"ח או מדד מסוים. לכן, הצדדים מתחייבים להעביר סכום כסף ביניהם לפי המחיר של נכס הבסיס ביום הפקיעה ואז ליהנות מרווח או לחילופין לספוג הפסד לפי המחיר של נכס הבסיס בפקיעה.

 בעבר, החוזים העתידיים  תכליתם הייתה להגן על יבואנים, יצואנים, חברות גדולות אשר מייצרות סחורות ועוד. מטרתם הייתה לשמור על הרווח של המכירה של הסחורה שלהם בעתיד על ידי קיבוע המחיר ביום ביצוע העסקה.

למשל, אם בבעלותנו חברה לייצור אורז ולוקח לנו חצי שנה לייצר כמות אורז שנוכל למכור ואנו יודעים שמחיר האורז הינו 100 ₪ לקילו. אנו לא רוצים שתהיה לנו אי וודאות מה יהיה מחיר האורז בעוד חצי שנה לכן, אנו נבצע עסקה בחוזה עתידי שבו אנו מתחייבים לספק לצד השני כמות ידועה מראש של אורז בעוד חצי שנה בדיוק במחיר של 100 ₪ לקילו. בכך אנו לא חשופים לשינוי במחיר האורז, אנו לא נפסיד ולא נרוויח משינוי במחיר האורז.

בשנים האחרונות, המסחר בחוזים העתידים השתנה וכיום סוחרים בחוזים עתידיים לא רק יבואנים, יצואנים וחברות שמעוניינות להגן על הרווח שלהם, אלא נוספו שני סוגי סוחרים אחרים

ספקולנטים – סוחרים אלו הינם אדם פרטי או חברה אשר סוחרים בחוזים עתידיים בבורסה, שמעוניינים להרוויח רק משינוי במחיר החוזה עצמו ולאו דווקא להחזיקו עד ליום המימוש. כיום ההערכות הינן שהמסחר בחוזים עתידיים הינו ברובו על ידי ספקולנטים (70%) ומעט על ידי "מגדרים" (30%).

סוחרי ארביטרז' -סוחרים אלו מחפשים "שגיאות" במחיר בין החוזה לבין נכס הבסיס שלו כדי לבצע רווח ללא סיכון. אולם, בשנים האחרונות עם כניסתם של "המכונות" למסחר ומכיוון ש"המכונות" מזהות שגיאות אלו ומבצעות פעולות במהירות רבה יותר מאנשים ולכן העיוות נסגר מהר. סוג סוחרים אלה נעלם.

 Business graph

כמו כן, ניתן לשים לב לכך שישנה מגמה חדשה בבורסות הללו. נכנסו שחקנים חדשים שהם        ה"מכונות" או כפי שהם מכונים באנגלית HFT (High Frequency Trading). אלו אנשים פרטיים, חברות או בנקי השקעות גדולים שבנו אלגוריתם שבו המחשב סוחר לפי נוסחה ספציפית שהוגדרה לו. מכיוון שזה מחשב הוא מסוגל ועושה עשרות מאות או אלפי עסקאות בכל דקה, בדרך כלל על כל עסקה מרווח הרווח יחסית קטן. סוג מסחר זה הביא עמו יתרונות לשווקים בהם הוא פועל אך בה בעת גם חסרונות רבים. למשל, סוחרים אנושיים פוטרו, תלונות מצד סוחרים שבכל פעם שהם מזרימים הוראה המחשב מקדים אותם כאילו הוא יודע מראש מה הם רוצים לבצע ובכך משנה להם את המחיר ועוד…

המסחר של ה"מכונות" בחוזים עתידיים תופס חלק נכבד מנפח המסחר הכללי. איש אינו יודע בוודאות  כמה אך הערכות הם שבשנת 2010 ה"מכונות" היוו 25% מסך המסחר העולמי בחוזים עתידיים ובשנת 2012 כ- 60%.

 

הסיבה העיקרית בגינה אנשים סוחרים בחוזים עתידיים ולא בנכסי הבסיס הינה בגלל שהמסחר בחוזים העתידיים מציע מינוף רב. לרוב, מסחר בחוזה עתידי מצריך Margin זהו בעצם סכום כסף שגם הקונה וגם המוכר צריכים לשים בצד כביטחונות למקרה של הפסד בעקבות העסקה. ה-Margin נקבע על ידי הבורסה בהתאם לנוסחה בשם Mark to Market, במידה והקונה ו/או המוכר נשארים עם החוזה לאחר סיום יום המסחר הם נדרשים לשים בצד ביטחונות נוספים בשם "ביטחונות אחזקה". ה-Margin שאותו נדרש לשים הסוחר בחוזה נמוך מאוד לעומת מחיר נכס הבסיס דבר המאפשר מינוף רב. בנוסף, כל חוזה עתידי מייצג כמות שונה של נכס בסיס, למשל, חוזה עתידי על הזהב אינו מייצג מחיר של אונקיית זהב אחת אלא של 100 אונקיות זהב, כך יוצא שאם סוחר מסוים יכול לקנות למשל 100 אונקיות זהב בכ-12,000$ לקניית חוזה עתידי על זהב הם נדרשים ל Margin של כ-4400$ כאשר חוזה אחד משקף 100 אונקיות זהב. בכך הם השקיעו 4400$ ונתונים לשינויים כאילו השקיעו 12000$.

צריך לשים לב שה-Margin הינו קבוע על Futures מכיוון שהם נסחרים בבורסה בצורה קבועה, אולם על Forwards אין מסחר קבוע בצורה מסודרת בבורסה לכן, ה-Margin עליהם נקבע בצורה שונה ולעיתים קרובות אינו מחושב כל יום.

 

כיום בעולם ישנם 84 בורסות שבהן נסחרים חוזים עתידיים, ומחזורי המסחר בהן מעוררי השראה. עם זאת, ישנו פחד עד כמה העולם הפיננסי ממונף. בשנת 2013 נסחרו מעל 12 מיליארד חוזים עתידיים, מדובר על מחזור מסחר בגובה של כ- 50 מיליארד דולר ארה"ב ביום. לשם השוואה, בשנת 2013 מחזור המסחר בבורסת תל אביב  עמד על 1.1 מיליארד ₪ בממוצע. מחזור המסחר היומי בבורסת NYSE בשנת 2013 עמד על 35 מיליארד דולר ארה"ב בממוצע.

מחזורי המסחר בחוזים עתידיים גדלים בקצב מהיר מאוד, בשנת 2008 מחזור המסחר היה בערך 8 מיליארד חוזים עתידיים. מדובר בגידול של כ-50% במהלך 5 שנים.

שייך לנושאים: כללי, שוק ההון


− שש = 2