שם הכותב: תאריך: 12 מרץ 2014

אין ספק שמדובר בגורם שאינו נלקח בחשבון מספיק, ובמיוחד אצל המשקיעים הפרטיים. גורם הסיכון (Risk) מהווה עבורם מעין עניין רקע, שאותו ניתן להגדיר במונחים אנושיים ולא כל כך כמותיים: "אני אוהב לקחת סיכונים גדולים", "אני אדם שמרני יותר מאחרים", וכו…

למעשה מדובר בתורה שלמה, כאשר למקצוענים שבינינו ידועה כבר העובדה שהצד הזה בהשקעות-מסחר הוא הצד שייקבע אם הפרט (ואף המוסדי) ישרוד, או לא, את הטווח הארוך בעיסוק הזה. אז איך נראה ניהול הסיכון?

הוא אינו עניין ערטילאי, אלא כמותי לחלוטין. הוא הגורם אשר יימנע מכם להפסיד את כל הכסף בעסקה אחת או שתיים, יגרום לקיים תהליך סטטיסטי חיובי (במידה ויש לכם גם שיטה סדורה של מצבי קנייה ומכירה), ובעיקר ירסן את גורם הרגש המזיק כל כך במקצוע הזה. וזה אינו הכול.

Risk1

לרוב, כאשר מוזכר פרוטוקול ניהול סיכונים, אנו נזכרים באספקטים שלו לביצוע משימה עיקרית אחת, והיא קביעת גודל הפוזיציה (Position Sizing), אבל ישנם עוד די הרבה אספקטים מעבר לכך. דוגמא אחת ניתן למצוא בקורלציה הקיימת בין הנכסים השונים.

במידה ולא נשים לב לכך, יש סיכוי שניכנס למלכודת של ריסק מוגדל, למרות שעבור כל אחת ואחת מן הפוזיציות עמדנו בכללי ההגדרה. למשל: מי שקונה את מדד המניות האמריקאי S&P500, וקונה גם את מדד ה-Dow Jones Industrial למעשה קונה קורלציה די צמודה, וכך בעצם מכפיל את הסיכון לחשיפה לאירוע שייפגע ב"מניות האמריקאיות". אותו דבר יכול להתרחש במטבעות, במניות מאותו סקטור וכו…

דוגמא נוספת ניתן למצוא ב"סיכונים הנסתרים". ישנם מצבים בהם רוב הזמן, ומדובר ברוב המוחלט של הזמן, נכסים יניבו רווחים די קבועים, וחסרי תנודתיות. אבל כאשר אותו אירוע נדיר מגיע, ומבקר אותם, כל מה שהצלחנו להוציא מהם נלקח חזרה בריבית דריבית. למשל: מכירת אופציות מחוץ לכסף תהיה מניבת כסף תקופה ארוכה ביותר, אך ביום הדין, אותה פוזיציה תפסיד בקצב מסחרר של ממש.

הדוגמאות כאן אינן חשובות, אלא המהות העומדת אחרי הדברים: כאשר נלקחת פוזיציה לגבי נכס כלשהו, ניהול הסיכונים חייב להיות נוכח. קביעת נקודת קטיעת ההפסד היא השלב הבסיסי והראשוני. קביעת גודל הפוזיציה על בסיס הסיכון הסטטיסטי שאנו מוכנים לקחת, גם הוא חייב להיות בתחילת הדרך של כל מנגנון קבלת החלטות כאן.

אבל, וזו התוספת הקטנה שרציתי להדגיש, ישנם גם דרכים נוספות של "הטמעת סיכונים" שאנו רוצים לזהות ולהימנע מהם. קורלציה מכפילה, סיכון מוסתר המגיע בפתאומיות, סיכון בסיסי של חוסר בנזילות-סחירות, המונע מאיתנו לקיים את השיטה התיאורטית שלנו, כל אלו צריכים להיות מופנמים ומיושמים.

ציינתי כבר בעבר בפורום זה שהשקעות-מסחר הוא מקצוע, הדורש ידע, ניסיון, וסקרנות מתמדת. המספרים של המפסידים בו מראים שמעטים מקדישים את הזמן ואת המאמץ להקנות לעצמם את אותו מקצוע. לגבי קוראיי הנאמנים אינני דואג.

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

משה שלום הוא מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו.

שייך לנושאים: מימון, שוק ההון


2 + = שש