שם הכותב: תאריך: 03 דצמבר 2013

כאשר נפלה חומת ברלין חשבו רבים שנגמרה ההתלבטות בדבר הגמוניה העולמית. ארה"ב, זוהרת מהדר ניצחונה ב"מלחמה הקרה", נשארה לבדה בזירה המצומצמת של מעצמות העל. שמענו אז גם "סוף עידן ההיסטוריה".

והנה, ככל שהזמן עבר, ראינו שמה שנראה כתהליך בלתי הפיך, יום אחד, בהחלט יכול להשתנות ללא הכר, יום אחר. אמנם היה צורך בהחלפת ממשלים רבים, והגעתו של ממשל אובמה, על מנת לחזות בשינוי הדרמטי הנוכחי, אבל זה קרה.

צמצום השפעתה של אמריקה בדיפלומטיה הכוחנית של העולם, וחוסר השליטה המובהק של קובעי המדיניות מוושינגטון על דברים שהיו אמורים להיות לחם חוקם, מדהים למדי. אני לא מדבר על התרחקות המזה"ת מאותה הגמוניה אמריקאית, או מן ההתרסה הגלויה האחרונה של סין על האיים במחלוקת עם יפן, או על ההתקרבות עם אויביה הותיקים של ארה"ב, כמו איראן.

גם לא על שערוריות כמו אלו הנובעות מן הגילוי בדבר ההאזנות הסיטונאיות, או תקלות מביכות כמו ההשקה של ObamaCare (דרך אגב, מי שמתעניין בנושא זה יכול כבר לשמוע על מיליוני אזרחים שאיבדו את הכסוי הרפואי שלהם מבלי יכולת להירשם לחדש). כל אלו נושאים מעניינים מאוד, אך לא קשורים לנושא שאנו מטפלים כאן, והוא הנושא הפיננסי.

אל חשש, לא אומר את שילוב המילים "הרחבה כמותית" שוב.

הפעם נתרכז בתוכנית של קרן המטבע הבינלאומית (IMF), אשר מאיימת לייצר גלים אדירים, אם היא תתגשם כמובן. אזכיר שארה"ב, כמעצמה הכלכלית הגדולה, שלאחר מלחמת העולם השנייה, שלטה עד עכשיו על אותם מוסדות בינלאומיים: קרן המטבע, והבנק העולמי. הם היו חלק בלתי נפרד מן ה"סדר החדש" שנחת על העולם אחרי הקטסטרופה ההיא.

כאשר הקרן הלכה "להציל" מדינות בעזרת תוכניות "סיוע", זה נעשה בעיקר על ידי כסף אמריקאי, ועל מנת ליישם מדיניות שארה"ב רצתה לקדם אותה. זו הסיבה לעוינות הגדולה שאמריקה צברה באסיה, ובדרום אמריקה, כאשר תהליכים קרו. תשאלו את סטנלי פישר על כך.

והנה, בראשות קריסטין לאגארד, הצרפתיה, אנו שומעים, פתאום, שאותה קרן מציעה להטיל חלק ממשבר אפשרי עתידי בחוב המדינות החלשות באירופה, לא רק על המדינות עצמן (כמו שזה נעשה עד כה), אלא גם על מחזיקי האג"חים עצמם. ומי מתנגד בעיקר למהלך זה? גרמניה ואמריקה.

בכל ספר בלשים למתחילים הרמז הטוב ביותר לגילוי האשם נמצא באמרה "למי הפשע מועיל?". גם כאן, לא נרחיק הרבה, אם נשאל את עצמנו על מהות ההתנגדויות האלו. מי הם מחזיקי אותם אג"חים? נכון, חלק גדול נמצא בתיקי הפנסיה של האזרחים של אותן מדינות חלשות, והם ייפגע קשה מן המהלך הזה.

אך כמות עצומה נמצאת גם במרתפים האלקטרונים של הבנקים הגדולים בעולם. ישירות, או דרך נגזרים, זה כבר זמן שהחזקת אג"ח יווני, או ספרדי, הוא בון טון השקעתי בבנקים גרמניים, אמריקאיים, ואחרים. עם גיבוי מריו דרגי, זה לא פלא.

אז מה? עכשיו הם יצטרכו להשתתף בעול החובות? זה באמת לא יעלה הדעת. לפחות לא על דעתם של מנהלי אותם בנקים גדולים. וכך, הלובי מתחיל לתפוס תאוצה, והפוליטיקאים עומדים על רגליהם האחוריות. כל זה טבעי, והגיוני, אך השאלה (והכותרת) מצביעים על משהו אחר, הרבה יותר מדאיג ומעורר שאלה: האם ארה"ב אבדה שליטה על המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים?

האם נראה מצב שהנושים ולא רק החייבים יהיו בכוונת? עבור האזרחים של אירופה כולה זה יכול להיות משב רוח רעננה של שינוי. אני ממש לא חושב שאנו צריכים לקוות למשבר, אבל אם הוא אכן יגיע, לפחות תשובה לשאלה הזו נקבל.

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

משה שלום הוא מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

imf_2307

שייך לנושאים: אגרות חוב


ארבע + = 5