שם הכותב: תאריך: 02 אפריל 2014

"The markets are rigged" ("השווקים מכורים") הייתה האמרה שהקפיאה סוחרים רבים מול המסכים של CNBC אתמול. Michael Lewis, סופר וכותב כלכלי ידוע, אשר הוציא לאחרונה ספר על נושא המסחר הסופר-מהיר בוול-סטריט (High Frequency Trading), הסבר בפשטות איך גונבים אותנו כל פעם שאנו מכניסים הוראה דרך המערכות הרגילות.

יכולת המכונות המהירות "לראות" את מה שאנו עושים, לבצע לפנינו פקודה דומה, להסתובב ו-"לספק" לנו את הסחורה יותר יקר, הייתה עכשיו אמת גלויה, שעד עכשיו לא ניתן היה לדבר עליה.

כמות האינטרסים המעורבים היא כה גדולה שמרמת הרגולטור, ועד אחרוני אמצעי המדיה, התעלמו לחלוטין, עד עתה, מן העיוות המדהים הזה בהוגנות המסחר. והנה, ביחד עם הופעתו של מייקל לואיס, ומומחים אחרים, ראינו עוד כותרת: ה-FBI, בכבודו ובעצמו, הולך לחקור אלמנטים פליליים הקשורים לתהליכים האלה.

למעשה אין זה פלא שהלכלוך הזה נשאר מתחת לשטיח כל כך הרבה זמן. חוץ מן הלקוח הסופי, המעוניין לקנות או למכור נכס, לכולם כדאי שהכרישים ימשיכו לאכול. חברות המכונות עצמן, ברור. הבנקים הגדולים עם העמלות שלהם, ויכולת השימוש שלהם באותן מכונות לייצר נזילות, הבורסות הנהנות מן המסחר עצמו, וכל מי שרוצה שה"שוק" ייראה טוב גם כן: הממשלה, המדיה ועוד…

מי שעוסק במסחר פעיל כבר יודע מזמן שאין טעם לחפש הוגנות בזירה הזו. למעשה, כאשר חושבים על כך, עצם מעשה קביעת ריבית 0, והרחבה כמותית, מצד הפדרל רזרב, כדוגמא מקרינה, מראה איך השווקים אינם מייצגים באופן עקרוני את האמת הבסיסית בין ההיצע והביקוש הטבעיים של הדברים. אבל, על זה לא יכניסו אף אחד לכלא, כמובן.

Front Running, דהיינו על יכולת לעמוד בין השוק ובין הלקוחות, ועל ידי כך להרוויח מן יכולת הטכנולוגית, זה הרבה פחות פוליטי, ולכן ניתן לחקירה, ולביקורת. בסופו של דבר, כמו באגדה שבה הילד צעק שהמלך ערום, נמצא עכשיו ילד מספיק מוכר שהעיז.

האם זה ישנה משהו? האם אנו נראה את הבורסות עושות משהו על מנת להחזיר זיק של הוגנות במסחר? לא הייתי עוצר את הנשימה עד תיקון העוול הזה. יותר מדי כסף מונח על כף.

הדרך היחידה, בינתיים, היא ההשלמה עם העובדות, ביחד עם התקווה לטוב יותר. השלמה עם ההבנה שהטווח לטובתנו. ככל שהעסקה שאנו מעוניינים בה בעלת טווח ארוך יותר, אפקט ה"גניבה" הולך ופוחת בחשיבותו. לאלו הסוחרים הפעילים, הפועלים בטווח הקצר יותר, הם פשוט חייבים להכניס את העניין הזה למודל העלויות.

ואני אומר: לפחות טוב הדבר שהמרצע יצא קצת מן השק.   

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

אני מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו.

שייך לנושאים: כללי


+ שבע = 12