שם הכותב: תאריך: 30 מרץ 2015

כסטודנט לתואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון, רציתי לנצל את ההזדמנות ולשתף אתכם במחשבה קלה,

לאחרונה יוצא לי לשמוע ביטוי חדש בשוק ההון בשם אפקט כחלון, (על שמו של מהיו שה כחלון), למי שלא מכיר אני אסביר , במהלך הבחירות האחרונות הכריז משה כחלון שהוא רוצה להיות שר אוצר, ואם הוא אכן יהיה שר אוצר הוא ינהיג רפורמות חדשות בבנקים. מספר ימים לפני הבחירות כאשר הסקרים ביססו את מעמדו של כחלון בצורה משמעותית החלו מדדי הבנקים לרדת. כאשר היה ברור לכולם כי כחלון יהיה שר האוצר הבא, מדדי הבנקים צנחו מידית.

למעשה זה לא הכי מדויק, ההשפעה של בחירתו של משה כחלון על מדדי הבנקים היא נכונה, אני מדבר על סדר התחרשות הדברים. בואו נחזור קצת אחורה, המדינה לפני בחירות, יש שתי מפלגות חזקות שמתחרות על השלטון (הליכוד והמחנה הציוני) , ולפי הסקרים המרוץ צמוד, וככל הנראה השלטון יקבע בהסכמי קואליציה. על פי ההנחה הזו, מתחילים להתגבש שני גושים מרכזיים, גוש הימין וגוש המרכז שמאל, ונראה כי לפי כל הסקרים ולפי כל אפשרויות הרכבת הקואליציה האפשריות, מפלגת כולנו בראשות משה כחלון תהיה זו שתחליט בסופו של דבר מי משני ראשי המפלגות החזקות ירכיב את הקואליציה, בוז'י משמאל וביבי מימין.

בערך באותו זמן , כחלון מכריז כי הוא יצטרף למי שייתן לו את תפקיד שר האוצר. בנוסף, בסוף ינואר כחלון מציג לציבור את המצע של מפלגתו שבתוכו הוא מציג את הרפורמות המתוכננות על הבנקים. ואם נוסיף לכל זה, כחלק ממערכת הבחירות ראש הממשלה בנימין נתניהו מכריז כי כחלון יהיה שר אוצר בממשלתו אם יבחר,  ומיותר לציין כי אם ההחלטה הייתה בידי בוזי הוא היה נותן לכחלון את תפקיד שר האוצר, ולא היה מוותר על האפשרות לייצור פה מהפך.

זה אומר שכבר מעל חודש לפני הבחירות בפועל היה ברור לכולם כי כחלון הוא שר האוצר הבא, ואם כחלון כבר הכריז כי כשיבחר הוא ינהיג רפורמות על הבנקים, ואם בחירתו של כחלון לשר אוצר משפיעה כל כך חזק על מניות הבנקים, אז למה זה לא השפיע כבר לפני חודש? למה השוק חיכה רק עד רגע לפני הבחירות בכדי להגיב. הרי בהנחה שהשוק הגיוני הוא היה אמור לתמחר זאת במניות הבנקים לאחר הסקר הראשון שמראה את המצב, וכמובן שהיו רבים.

אם נסתכל רגע על הגרף למטה, נראה כי חודש לפני הבחירות, לקראת סוף פברואר מדד הבנקים מתחזק מעט (מסומן בעגול האדום), ואינו מגיב לתוצאה הצפויה, ואילו רק מספר ימים לפני הבחירות אנו רואים את הירידה של המדד (מסומן בעיגול כחול).

מדד הבנקים

  • גרף מדד הבנקים לקוח מאתר bizportal

היה לנו פה מצב בו השוק היה מתומחר גבוה מהמחיר הריאלי שלו, השוק התמהמה להגיב לשינוי הצפוי , ומשקיע מתוחכם אשר זיהה את ההפרש הנ"ל, יכול להשיא רווחים מהמצב הנ"ל. אומנם פוזיציית שורט היא יפה בתיאוריה אך לצערנו לא מתקיים מסחר רב על מדדי הבנקים , ואחת האופציות היותר רווחות היא למכור את מדד ת"א 25 (אשר מניות הבנקים הן חלק מרכזי מהמדד) באמצעות אופציות מכר או תעודות סל על המדד, וליהנות מירידות המדד. (בגרף השני רואים את השינוי במדד ת"א 25 בעקבות השינוי בבנקים).

מדד הבנקים 2

  • הגרף על מדד ת"א 25 לקוח מאתר bizportal

אז נכון, פוזיצייה כזו היא לא נטולת סיכון. כפי שראינו הסקרים אמנם צדקו לגבי כחלון, אבל טעו לגמרי לגבי מפלגות אחרות, כך שבהחלט יכול היה להיות שכחלון יקבל כמות מנדטים נמוכה, ולא ייכנס לממשלה עם התפקיד והסמכויות שרצה. גם תמיד היה קיים (ועדיין קיים) הסיכון (או הסיכוי) שתורכב ממשלת אחדות וכחלון לא יכנס לממשלה ובפועל לא יקרה דבר והרפורמות המתוכננות לא יתממשו, אך הסיכוי הרב יותר היה לפני הבחירות, והוא עדיין אחרי הבחירות לממשלה אחת ולמינויו של כחלון כשר אוצר הבא. ואכן ראינו כי כאשר מניות הבנקים ירדו גם המדד ירד.

הייתה פה הזדמנות להרוויח, ודברים כאלו לא קורים הרבה פעמים, בטוח לא כאשר שאר השוק כל כך אדיש לזה.

שייך לנושאים: כללי

תגובה אחת עד כה.

  1. כתבה מעולה וכמובן שצריך לזכור – פוליטיקאי נשאר פוליטיקאי והדאגה הראשונה שלו היא לכיסא.

    אפקט כחלון הוא למעשה החלום ושברו וכחלון כנראה לא יזכה לתוצאה משמעותית בבחירות הבאות.שלוש × 5 =