שם הכותב: תאריך: 16 יוני 2014

כולם מחפשים תשואות כל הזמן. הקונבנציה הידועה היא ששווקים מתעוררים צפויים לצמוח בקצב גבוה יותר מאשר שווקים מפותחים. אולם נשאלת השאלה, כמה מהתשואה העודפת תישאר למשקיע. שאלות של כמה מהתשואה שתשיא תישאר אצלך, וכמה תוכל להביא הביתה, לא ממש נשאלת. מדינות מתפתחות מאופיינות בשחיתות, עימותים, משברים, כל אלה יכולים לאכול לך את התשואה בדרכה הביתה. 

הכלכלן Daniel Altman מציע מדד שנקרא – Baseline Profitability Index (BPI) שאמור לסייע למשקיעים לדעת כמה מהתשואה שהם השיגו תישאר בידם. המדד בחן 102 מדינות, ב-6 יבשות שונות, ומצייר מפה כלכלית של העולם. כך למשל, סין ידועה בצמיחה המהירה שלה, אולם הקשיים בעשיית עסקים במדינה פוגעים בתשואת המשקיע, ולכן מדרג את המדינה במקום ה-21. צ'ילה לעומת זאת, לא ממש נמצאת על הראדאר של המשקיעים, אולם האקלים הידידותי שלה למשקיעים הופך אותה ליעד כדאי להשקעות, ובכך מדרג את המדינה במקום השמיני.

סינגפור והונג קונג, שבדרך כלל מדורגות גבוה בדירוגים העולמיים להשקעות, מדורגות גם כאן גבוה, אולם בעשירייה הראשונה ניתן גם למצוא 3 מדינות אפריקאיות – רואנדה, בוצאונה וגאנה, בשל התשואות הגבוהות, ושבאופן יחסי גם ברות השגה למשקיעים זרים. הודו היא מדינת ה-BRIC היחידה. ברזיל ורוסיה מדורגות בתחתית.

מדדים לדירוג מדינות

ישנם מספר מדדים לדירוג של נוחות ואיכות ביצוע העסקים במדינות השונות. כך למשל הבנק העולמי מפרסם את דירוג ה-Doing Business, שמדרג את המדינות השונות לפי הקלות שניתן לעשות עסקים במדינה מסויימת. לפי מדד זה ישראל מדורגת במקום ה-35 בעולם. מדד נוסף הוא מדד התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי, שנודע יותר בשמו פורום דאבוס, שמדרג את רמת התחרותיות של הכלכלות השונות (במדד הזה מצבנו טוב יותר, ואנחנו מדורגים במקום ה-27).

כיצד מחושב מדד ה-BPI?

המדד משקלל שלושה מרכיבים מרכזיים – מה יהיה הגידול בנכס, שימור ערכו של הנכס כשהוא בבעלות והקלות בהבאת הרווחים ממכירת הנכס. המדד כמובן משתמש בלא מעט הנחות והערכות, אולם הוא מציג את העובדה הפשוטה ששיעור התשואה – Rate of return, אינו הנתון היחידי הרלבנטי למשקיעים.

את שיעור התשואה, לוקח המדד מתחזיות של קרן המטבע הבינלאומית ל-5 שנים. מתחזית זו מפחית המדד את הסיכון באמצעות דירוג החוב של המדינה, ונתונים של הבנק העולמי על המשטרים השונים, תוך מחשבה שבעיית חוב אקוטית, או למשל מלחמת אזרחים, תעיף את הצמיחה מהמסלול שלה. נתונים על יציבות המשטר, נלקחים מדוח של ארגון השקיפות העולמי. המדד משקלים נתונים נוספים. לבסוף, כדי לבדוק כמה מהכסף ניתן להביא הביתה, לוקח המדד את המדד לפתיחות פיננסית, כמו גם נתון של PPI, שזה כח הקנייה היחסי של המטבע במדינה בה מושקעים.

לכתבה המלאה, ולדירוג המלא: Introducing the Baseline Profitability Index

למפה עולמית של דירוג ההשקעות: 2014 Baseline Profitability Index

שייך לנושאים: כללי


1 + = ארבע